Andrej Babiš: Není důvod, abychom EET zdržovali
03.08.2016
Rozhovor s ministrem financí Andrejem Babišem pro Hospodářské noviny ze dne 2. 8. 2016 o elektronické evidenci tržeb.
HN: Ještě před měsícem jste uvažoval o tom, že elektronickou evidenci tržeb (EET) odložíte. Proč jste se nakonec rozhodl spustit projekt už 1. prosince?
O měsíční odklad nás požádala Hospodářská komora. Probral jsem to s kolegy a není důvod, abychom EET zdržovali. Pracovali jsme na tom dlouho. Je to náš klíčový projekt, který má narovnat podnikatelské prostředí. Vím, že prosinec není ideální, na druhé straně jsme se domluvili na přechodném období, ve kterém bude finanční správa shovívavá.
HN: V čem budou úředníci benevolentní a jak dlouho?
Je to obrovský systém. Jeho zavedení mohou provázet technické nedostatky. Finanční správa proto bude ze začátku udělovat sankce jen v případě záměrného obcházení zákona. Chceme být s podnikateli v kontaktu, informovat je a přesvědčit veřejnost, že je to správná cesta. Přechodné období by se mělo týkat prosince a ledna.
HN: Bude se EET týkat úplně všech, nebo je ještě ve hře vyjmutí malých firem s ročním obratem do milionu korun, jak navrhovala opozice?
Žádná výjimka z EET nebude. My často neznáme skutečný obrat firem. Až v evidenci tržeb, kde ho nebudou moci zatajovat, se k němu dostaneme. Mikropodnikům ve venkovských oblastech s deseti a méně zaměstnanci bychom ale mohli kompenzovat náklady na pořízení potřebných zařízení formou dotace. Jednám s ministerstvem pro místní rozvoj, aby našlo vhodný dotační program z evropských fondů.
HN: Kolik peněz by mohly malé firmy díky dotaci získat?
Zatím je to jen návrh. Šlo by o jednorázovou dotaci. Myslím si, že ta investice je minimální. Dodavatelé půjdou s cenou v rámci konkurenčního boje pod pět tisíc korun.
HN: Co si od EET v tuto chvíli slibujete?
Příští rok díky elektronické evidenci získá státní rozpočet navíc 15 miliard korun včetně zdravotního a sociálního pojištění. Po plném náběhu systému bude samotná EET generovat 18 miliard ročně. Kromě toho se narovnají podmínky na trhu. Když někdo neodvádí daně, má proti poctivým podnikatelům neoprávněnou výhodu.
HN: Stihnete do 1. prosince systém technicky připravit? Výběrová řízení na dodavatele začala teprve v květnu.
Vše pokračuje podle plánu. Prvního prosince bude systém fungovat. Provoz bude zabezpečovat Státní pokladna Centrum sdílených služeb. Už jsme nakoupili zařízení, která budou přijímat účtenky. Komunikaci s podnikateli zajistí portál připravovaný ve spolupráci s firmou IBM. Ten bude nachystán na začátku září. Už v červnu jsme s firmou eIdentity uzavřeli smlouvu na vydávání certifikátů. Zkušební provoz EET spustíme 1. listopadu.
HN: Od ledna musí plátci DPH povinně odevzdávat takzvaná kontrolní hlášení. Jak tento nástroj hodnotíte?
Podstatné je, že ke konci července máme ve srovnání se stejným obdobím loni vybráno na DPH o 10,5 miliardy korun více. Všichni kontrolní hlášení kritizovali, přitom je to zásadní věc proti karuselovým podvodům.
HN: Není za vyšším výběrem DPH spíše růst ekonomiky?
Ekonomika roste podstatně méně než loni. Přesto jsme meziročně na daních vybrali o 35 miliard korun víc. U daně z příjmů právnických osob je to samozřejmě dáno růstem ekonomiky, u DPH a spotřebních daní je ale důvodem hlavně to, že začala fungovat finanční správa.
HN: Vyšší důslednost finanční správy při kontrolách, kontrolní hlášení, EET. Připouštíte, že to všechno může přinášet vyšší zátěž pro poctivé podnikatele?
Přišli jsme s něčím, co už tady dávno mělo být. Máme za sebou zahajovací fázi a poctiví podnikatelé mají určitě radost, že vybíráme daně. Teď budeme dělat věci, které podnikatelům ulehčí život. Například zavedeme samovyměření daně, od 1. ledna 2017 bude jednodušší formulář pro daňové přiznání a píšeme nový zákon o dani z příjmů, což tu nikdo od roku 1993 neudělal. Vize je, aby finanční správa vyplnila daňové přiznání a poplatník ho jen zkontroloval.