Alena Schillerová: Byznys chválí EET. Proč asi?

04.07.2017

Zdroj: Lidové noviny | Datum: 4.7. 2017 | Autor: Alena Schillerová

Byla jsem převzít cenu za umístění zákona o evidenci tržeb (EET) na druhém místě v anketě zákon roku 2016. V anketě, kde o umístění rozhodují sami podnikatelé. Nutí to k zamyšlení – po všem tom strašení a katastrofických scénářích je tu najednou obrat? Je to skutečně možné, že se mínění podnikatelů tak zásadně změnilo? Nebo to bylo vždycky jinak?

Elektronická evidence tržeb je projekt, který lze charakterizovat třemi slovy: změna, odvaha a pomoc.

Změna - jako změna přístupu k placení daní. Nejde jen o výběr daní ze zatajených tržeb, kterých je podle dat ČSÚ zhruba 170 miliard Kč ročně. Smyslem je říci, pojďme to dělat jinak. Pojďme vybírat existující daně. Nejsou už dost vysoké? Copak je chceme dále zvyšovat? Hlasování podnikatelů k takové otázce by asi bylo naprosto jednomyslné. Cílem je změnit přístup. Ukázat, že daně je nutno odvést v zákonné výši a Finanční správa nebude z tohoto pravidla tolerovat výjimky.

Odvaha - jako odvaha zavést dvacet sedm let po revoluci systém k efektivnímu výběru daní z hotovostních příjmů. Asi to mohlo být dřív. Nebo také nemuselo být vůbec. Vždyť věcí, které mohly selhat, bylo několik. Třeba IT systém pro příjem dat o tržbách. Všichni víme, že historie funkčnosti IT systémů státní správy není právě lichotivá. Dobře si vzpomínám na občasné sýčkování, že existující sítě v ČR nemohou nápor dat z EET unést a systém po spuštění určitě zkolabuje. Nestalo se a vše šlape jako hodinky. Fungovala i distribuce autentizačních údajů Finanční správou. Zafungovali dodavatelé pokladních řešení, tedy faktor zcela mimo kontrolu státu. Ano, bez odvahy současné vlády bychom stále patřili k té menšině států EU, která ještě evidenci tržeb nemá.

Pomoc - jako pomoc většině podnikatelů, kteří hráli fér. Vyslechla jsem si od nich mnoho příběhů o tom, jak jim likviduje jejich podnikání někdo, kdo například zcela v nesouladu s realitou není plátce DPH a účtuje tak zákazníkům o pětinu nižší ceny. Co potom zoufalému podnikateli zbývá? Začne gumovat své příjmy také. A začarovaný kruh se uzavírá. Pro lidi, kteří dnes začínají podnikat, je zcela normální řídit své finance použitím elektronické pokladny. A je pro ně také normální započítat si daně do svého byznys plánu. V takové situaci by neměli být v nevýhodě vůči těm, kteří v tom "umí chodit". A daně se přece jen platí s menší nechutí, pokud víte, že je platí i vaše konkurence. Elektronická evidence tržeb má svůj smysl. A přestože její odpůrci byli slyšet více, věřím tomu, že většina podnikatelů EET vždy tiše podporovala. Protože ačkoliv její zavedení nebylo zadarmo, její přínosy pro podnikatele se nedají penězi vyvážit. Jde tady o něco víc, než jen výběr daní. Jde o to ukázat, že od teď se hraje podle pravidel.

 

Alena Schillerová
náměstkyně ministra financí pro daně a cla

Nacházíte se zde: