Parlament ČR schválil úplné zrušení EET

14.12.2022

Senát dne 14. 12. 2022 schválil návrh Ministerstva financí na zrušení zákona o evidenci tržeb

Návrh zákona nyní míří k podpisu prezidentem republiky a následně bude publikován ve Sbírce zákonů. Lze tedy s vysokou pravděpodobností předpokládat, že zákon nabyde účinnosti 1. ledna 2023.

Návrh zákona, kterým se ruší povinnost evidovat tržby, nepočítá s dalším provozováním systému EET na straně Finanční správy, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele. Systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční. Pokud by i po tomto datu byly zaslány údaje o tržbě z pokladního zařízení, nebudou tyto údaje zaevidovány a pokladní zařízení neobdrží od správce daně fiskální identifikační kód (FIK).

Tato právní úprava neruší jen evidenční povinnost samotnou, tj.  povinnost zasílat údaje o tržbách správci daně a vystavovat účtenky ve smyslu zákona o evidenci tržeb, ale všechny povinnosti vyplývající ze zákona o evidenci tržeb, tedy i povinnosti umístit informační oznámení, ochrany autentizačních údajů, certifikátu a bloků účtenek (pokud je poplatníci již obdrželi za účelem plnění povinností ve zvláštním režimu).

Nacházíte se zde: